A halálos, 8.8-as erõsségû földrengést követõen, ami a valaha feljegyzett rengések egyik legerõsebbje, dél-közép-Chile leginkább érintett területein egyre inkább megjelenik a humanitárius krízis - jelentette az ADRA, aki együttmûködik a katasztrófára reagáló hatóságokkal, hogy segítséget nyújtsanak. A Chilei Nemzeti Katasztrófavédelmi és Információs Iroda (ONEMI) arra kérte fel az ADRA-t, hogy segítsen azonnal élelmiszer és víz osztásával.
2010. március 10-én jótékonysági koncertet tartott a DET és az ADRA az enditnow program támogatására a Hetednapi Adventista Egyház Terézvárosi gyülekezetében. Dr. Õsz-Farkas Ernõ a DET elnöke bevezetõjében elmondta, hogy egy nemes ügy áll a program középpontjában, melyért a Dunamelléki Egyházterület komoly mentálhigiénés programot is szervez. Az enditnow egy globális kampány, mely szeretné felhívni a figyelmet a nõk és lányok elleni erõszak megszüntetésére.
A haiti földrengést túlélõ gyerekek folyamatosan szenvednek a fizikai és pszichikai sérülésektõl, melyet a jelenleg is fennálló krízis okozott, és ez nagyon megnehezíti a nemzet legfiatalabb polgárainak gyógyulását. Erre a problémára válaszolt az ADRA egy gyermek-központ létrehozásával, amely segít a haiti gyerekeknek, hogy gyógyulásuk megkezdõdhessen. Az UNICEF szerint a földrengés által érintett 3 millió haiti között több mint egy millió gyerek található.
„Nem volt idõm sírni” – mondta bizalmasan egy kamasz. „Mostanáig. De ma sírni fogok.” Nem õ volt az egyetlen a könnyekkel. A hírek szerint Rene Preval, haiti elnök szintén sírt a nemzeti gyászmise alatt, bár feketébe öltözött felesége próbálta vigasztalni. „Túl nehéz a fájdalom – szavakkal nem lehet kifejezni” - mondta Preval.
Nagy mennyiségû élelmiszer-szállítmány van útban Haiti felé, hogy ételt biztosítson több mint 2 millió embernek Port-au-Prince leginkább érintett területein – jelentette az ADRA. Az ADRA 1700 élelmiszer-csomagot fog kiosztani, ami számításai szerint 10.200 fõ ellátására lesz elegendõ. Minden csomag 25 kg rizst tartalmaz, ami hat embernek elég néhány napra.
Port-au-Prince, Haiti – „Mi nem kérünk ételt. Könyörgünk érte” – mondja John Dubois, aki azzal tölti napjait, hogy élelmet keressen a Port-au-Prince-ben élõ árvák százainak. Amíg a humanitárius segély a január 12-én bekövetkezett földrengés túlélõinek egyre nagyobb tömegéhez eljutott, sok árvának nem volt ilyen szerencséje, mivelhogy a nemzetközi segélyek, melyek az országba érkeztek, a fedél nélkül maradt fõvárosi és környékbeli lakosság megsegítésére lettek fordítva. A Port-au Prince mellett, Carrefour-ban található Centre d’Accueil árvaház 650 fiút gondoz.
Port-au-Prince, Haiti – „Három napja a szabad ég alatt alszunk” – mondja Suzete Edmond, egy 51 éves nõ a Port-au-Prince-i Martissantból, aki beteg fiával volt kórházban január 12-én, amikor a földrengés kitört. A katasztrófa még mindig elevenen él emlékezetében. „Mindenki kirohant” – mondja.
Ez az eset nemrég történt meg velem. Biztos vagyok benne, hogy Önnel is történt már hasonló. Van valami, amit végtelenül utálok: az orvosi szoba elõtt várakozni. Miután meglehetõsen sok várakozás után bejutottam a rendelõbe, az orvosnak csörgött a telefonja. Felvette, kiment a szobából, és 45 teljes percig nem jött vissza! Ez tûrhetetlen volt és óriási illetlenségnek tûnt …a mai napig. Ma egy klinikánál álltunk sorban Luciane-nel.
Bár a segélyek folyamatosan érkeznek Port-au-Prince különbözõ pontjaira, állandó feszültség tapasztalható a túlélõk között, akik élelmet, vizet és alapvetõ cikkeket keresnek – továbbra is ezek a legfontosabbak a fedél nélkül maradt lakosság körében – jelentette az ADRA. „Nagyon nehéz élelmet találni.
Gyerekek, nõk és férfiak tízezrei, akiket a Haitiben, Port-au-Prince-ben földrengés sújtott 2010. január 12-én most az utcákon és összetákolt táborokban élnek. Sokan közülük családtagjaikat gyászolják, akik a katasztrófában haltak meg, mások még reménykednek abban, hogy megtalálják családtagjaikat és barátaikat. Az embereknek minden elképzelhetõ dologra szükségük van – mondja John Torres, az ADRA International médiaszakértõje, aki jelenleg is a helyszínen tartózkodik.
Az orvosi ellátás, a gyógyszerek és a felszerelés hiánya jelenti a legnagyobb kihívást a földrengés-sújtotta Port-au-Princeben, tizenegy nappal azután, hogy több mint 111.000 ember meghalt és több ezren megsebesültek a modern idõk legszörnyûbb katasztrófájában – jelentette az ADRA. Az ADRA munkatársai szerint, akik a szervezet munkáját irányítják a haiti fõvárosban, az orvosi létesítményeknek még mindig nagy szükségük van gyógyászati eszközökre, különösen sebészeti eszközökre, mint pl.
Az ADRA figyelme a több ezer fedél nélkül maradt túlérõre irányul Ismét erõs földrengés volt Port-au-Prince mellett január 20-án reggel, ami újabb riadalmat keltett a helybéliekben. Az ADRA több ezer fedél nélkül maradt túlélõnek nyújtott orvosi segítséget a múlt héten bekövetkezett katasztrófa óta – jelentették az ADRA munkatársai. „Még mindig nem biztonságos hazatérni otthonainkba – mondja Michel, egy 26 éves helybéli fiatalember, aki a Haiti Adventista Egyetem és a Haiti Adventista Kórház által mûködtetett ideiglenes sátortáborban lakik.
2021. Április 28.
A világjárvány miatt nehéz helyzetbe került családok segítésére létrehozott program a Hajdú-Bihar megyei településen folytatódott.