SUNCEP Különleges igényű, fogyatékossággal élő gyermekeket támogató program, Kenya

 

Edwin Wagah egy fiatalember, aki Kenyában, Migori megyében született egy szegény halászfaluban. Szülei sem tehetős emberek, akik megengedhették volna, hogy gyermekeiket jónevű és drága iskolába küldhessék. Azonban a helyi közösség látva Edwin jó képességeit, úgy döntött, hogy segít a tanulmányai folytatásában. A szegény halászok a kevésből is jó szívvel adták oda azt, melynek segítségével a fiú folytatni tudta tanulmányait. A mesterszakot már az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen szerezte a Hungary Helps keresztény ösztöndíjának segítségével, így környezetmérnökként végzett. Most szintén egy ösztöndíjjal, immár doktorandusz hallgató a fenti Egyetemen. Célja, hogy visszatér hazájába, hogy jobb világot teremtsen.

Ugyanakkor tanulmányai közben felvetődött benne egy gondolat: hogyan tudná viszonozni saját közösségének mindazt a támogatást, melyet kapott? Egy gyermekkori élménye vezette őt tovább. Unokatestvére hallássérült. A gyermek sokat szenvedett és sírt a kirekesztettség és elszigeteltség miatt. Nem járt iskolába, közösségbe, a család is nehezen tudta kezelni fogyatékosságát. Edwin szeretett volna segíteni. Hogy jobb élete legyen. Hogy ő is tanulhasson, iskolába, közösségbe járhasson. Ne legyen egyedül. Innen jött az ötlet, hogy támogatókat keressen, hogy kutatást végezzen Migori megyében a fogyatékossággal élők helyzetével kapcsolatban. Majd összeállított egy átgondolt, kutatásain alapuló keretprogramot, mellyel támogatókat keresett Magyarországon. Így jutott el az ADRA Alapítványhoz is.

Kenyában - különösképpen Migori megyében, ahol az országban a legtöbb a fogyatékossággal születő gyermekek száma - a fogyatékossággal élő gyermekek ki vannak téve a megbélyegzésnek, a bántalmazás különböző formáinak; kevés lehetőségük van a tanuláshoz; minimális egészségügyi ellátottságban részesülnek; korlátozott a hozzáférésük gyógyászati segédeszközökhöz és számos egyéb kihívással kell szembenézniük, melyek negatívan befolyásolják társadalmi-gazdasági pozíciójukat és jólétüket.

A 2020 októberében végzett szükségfelmérés kimutatta, hogy a területen élő fogyatékkal élő gyermekek 100%-a átélt közvetlen vagy közvetett bántalmazást. A sok kihívás közül az oktatásban való részvétel az akadályok legkritikusabb területe.

A 2019-es Kenyai Statisztikai Hivatal szerint Migori megyében 49 123 fogyatékossággal élő gyermek és felnőtt él.

E problémára válaszként egy Edwin Wagah által alapított, alulról szerveződött nonprofit szervezet, az Ubin-Adam Africa az ADRA Adventista Fejlesztési és Segély Alapítvánnyal, valamint az ADRA Kenyával közösen egy pilot-projekten keresztül javít az említett gyermekek életkörülményein, a kenyai Migori megyében. 

E programnak 4 fontos része van:

(1). Az oktatáshoz való hozzáférés könnyítése. E projektrésznél tervezünk egy iskolát építeni autista gyermekek részére, valamint tanszereket és tandíjat biztosítani azon fogyatékkal élő gyermekek részére, akik a programunkban részt vesznek. Ezen felül szeretnénk segíteni e gyermekeket, hogy biztosítva legyen a részvételük a tudományos és technológiai oktatásban, valamint a mentorálási programokban.

(2). A helyi közösséggel ismertetni a fogyatékossággal élők jogait. Ezen belül oktatni fogjuk a közösséget és érzékenyítő tevékenységekre fogjuk bevonni a közösség tagjait, hogy csökkentsük a fogyatékkal élő gyermekek megbélyegzését és bántalmazását.

(3) Növelni a célcsoport személyes függetlenségét, azáltal, hogy segítünk abban, hogy elérhetővé váljanak számukra a gyógyászati segédeszközök és technológiák.

(4) A szervezetünkre vonatkozólag növelni a belső forrásokra támaszkodást egy mezőgazdasági telep létrehozásával az iskolánkban, mely a program fenntarthatóságához járul hozzá.

Együttműködésben az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karral

2021. évben az ADRA Alapítvány és az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai kar pályázatot nyújtott be a Hungary Helps ügynökséghez a kenyai oktatás fejlesztése kapcsán. A projektben helyi együttműködő partnerként az ADRA Kenya, valamint az Ubin Adam Afrika szervezett működik közre. A projektben Migori megyében 5 általános iskola kiválasztása történt meg, melynek működéséről a szakemberek előzetes információt kaptak a helyi partnerektől. A projekt célja, hogy ezen intézményeket alkalmassá tegye az inkluzív oktatás beindítására, melynek során a különleges igényű és fogyatékossággal élő gyerekek együtt tanulnak az átlagos képességű gyerekekkel.

Az ADRA-ELTE csapata 2022. szeptember 25. napján Kenyába utazott, hogy a kiválasztott 5 intézményben:

- szűréseket végezzen látás, hallás, mozgás és tanulási képességek területein, így kiszűrve a rejtett hátrányokat;

- a szülők és a tanárok számára instrukciókat adjon a kiszűrt gyermekekkel történő foglalkozás kapcsán;

- a tanárokat elindítsa azon az úton, hogy meglévő erőforrásaikat hogyan használják fel a különleges igényű és fogyatékossággal élő gyermekek oktatása irányában.

2023. évben a Hungary Helps ügynökség tovább támogatta a programot, melynek eredményeként oktatási anyagok születtek az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar oktatói közreműködésével, hogy az egyes fogyatékossági csoportoknak megfelelő továbbképzés megindulhasson a tanárok részére. Ebben az évben is sor került látogatásra, melynek során a Rongo Egyetemmel sikerült együttműködési megállapodást kötnie a magyar egyetemnek, melynek keretében a fent említett oktatás/továbbképzés megvalósulhat.

A látogatás során a korábban kiválasztott iskolákba víztisztító berendezéseket juttattunk el, melyek működtetését is megtanítottuk. Ezek a szerkezetek abban segítenek, hogy a gyerekeknek legyen lehetősége a tisztálkodásra arra alkalmas vízben. A korábbi látogatás során a szakemberek ugyanis felfedezték, hogy sok gyermeknél szem, nyálkahártya és fülirritáció áll fenn, melyek melegágya lehetnek a fogyatékosság - rövidlátás, halláskárosodás - kialakulásának. A víztisztítás jelen esetben prevenciós tevékenységként jelenik meg az iskolákban.

Még ugyanebben az évben kenyai tanárokat fogadtunk, hogy a magyar iskolarendszeren belüli inkluzív jó gyakorlatokat tanulmányozzák. Ennek során iskolákba és más komplex intézményekbe látogattak el.

2024. évben ismát pályázatot adtunk be a folytatásra. A megnyert pályázattal kapcsolatos szerződéskötésig a pilot programunkban részt vevő gyermekek iskoláztatásához szükséges anyagi háttér előteremtésére törekszünk adománygyűjtő kampányokkal, ment amilyen a 39. Spar Budapest Maratonfesztivál.

 

Ha szeretné támogatni az ADRA kenyai projektjét, az a lap tetejére görgetve a jobb oldalon található PayPal gomb segítségével, vagy a 11707024-20425539 szálaszámra utalással megteheti. A megjegyzésbe kérjük feltüntetni: SUNCEP.

Köszönjük!

Támogatás