Vészhelyzet kezelés

 

A hirtelen bekövetkező szükséghelyzetekre történő gyors reagálás sok esetben kritikusnak bizonyul.
Ezért fontosnak tartjuk, hogy ilyen helyzetekben elő reagálóként legyünk jelen országon belül, vagy akár azon kívül történő természeti és humán katasztrófák esetén.
A Kelet-Magyarországi Speciális Mentő Egyesülettel történő évtizedes együttműködésünk nyomán az utóbbi években történt árvizeknél, a vörös iszap katasztrófánál és viharkárok elhárítása esetén is hathatós segítséget nyújtottunk.
Fontosnak tartjuk a készenlét fenntartását, ezért együttműködő partnerünkkel közösen önkéntes bázis létrehozásán munkálkodunk, megfelelő képzést biztosítva a jelentkezőknek, továbbá pénzügyi alap megteremtésén is, melyből a beavatkozások költségeit fedezzük majd.

Vészhelyzet-kezelés és helyreállítás a nyírségi viharkár után

A 2019. június 27. napján hirtelen lesújtó vihar komoly károkat okozott Szabolcs-Szatmár-Bereg megye északi részén. A mintegy 15 percig tartó vihar épületeket rongált meg, villanyoszlopokat tört ketté, fákat döntött közutakra és vasútvonalakra, valamint a mezőgazdasági területeken is nagy pusztítást okozott. Az Alapítvány stratégiai partnerének, a Kelet-Magyarországi Speciális Mentő Egyesület képviselőivel néhány órán belül Baktalórántháza és Vásárosnamény környékén bekapcsolódott a mentési munkálatokba. Először a 41-es főúton az útszelvénybe belógó, kidőlt fák vágásával, majd Vásárosnamény-Vitka településen szél által felhajtott lemeztető eltávolításában vettek részt a szakemberek, ez utóbbi esetben a Csarodai Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjaival karöltve. Ezt követően a Katasztrófavédelem irányításával a Baktalórántháza és Vásárosnamény közötti járhatatlan vasúti szakaszra vonultak, ahol kettő csapatra osztva, mindkét irányból megkezdték a vasúti pálya mentesítését a kidőlt fáktól. a munkát június 28. hajnali 4 óra körül függesztette föl a Katasztrófavédelem. A mentesítési munkálatokban az ADRA Alapítvány részéről 1 személy, míg a kelet-Magyarországi Speviális Mentő Egyesület részéről 5 személy vett részt. 

Az Alapítvány képviselője még az első 24 órán belül megtette a szervezet felajánlását a károsultak megsegítésére, a sérült tetőszerkezetek javítására öt helyi önkormányzat felé.  Közben az internetes felületeket felhasználva adománygyűjtő akció indult el, és az Alapítvány Operatív Bizottsága is döntést hozott az összegyűlt adományok kiegészítése kapcsán. A felajánlást végül Nyírkarász fogadta el, ahol sikerült a településen biztosítással nem rendelkező lakosok épületeinek ideiglenes és végleges helyreállítását 30%-ban támogatni. A tevékenységről szóló részletes beszámoló a Dokumentumok/Beszámolók menüpont alatt olvasható.

Különleges önkéntes képzés Bózsván és Balatonlellén

Az Alapítvány stratégiai programjában is szerepel az önkéntes képzés előmozdítása, Idén nyáron a vészhelyzetekre történő hatékony reagálás volt a téma kettő helyszínen is. A képzésben alapszintű kötéltechnikai, árvízvédelmi, vízimentési és újraélesztési ismeretket osztottunk meg a résztvevőkkel, melynek szakmai hátterét a Kelet-Magyarországi Speciális Mentő Egyesület munkatársai biztosítottak. A résztvevők hozzájárulása alapján egy olyan lista készült, melyben nyilvántartjuk azon önkénteseinket, akik az országon belül történő vészhelyzetekben vállalják a segítségnyújtást. A lista a jövőben remélhetőleg bővülni fog további jelentkezőkkel, akik számára szintén szeretnénk lehetőséget teremteni egy alapképzés elvégzésére. Akik a beavatkozás egyes területeibe szeretnének mélyebb ismereteket szerezni, azok számára információkat közvetítünk az adott szakterületet érintő képzésekről. A Szervezet célja, hogy egy olyan szélesebb önkéntes bázist hozzon létre a tevékenységi területen, mely könnyen mozgósítható hirtelen bekövetkező vészhelyzetek esetén.

Külföldön történő beavatkozások

2020. év sem telt el katasztrófák nélkül. Augusztusban Bejrút (Libanon) kikötőjében robbant fel közel 3000 tonna ammónium nitrát egy raktárban, melynek következtében ezrek váltak fedél nélkülivé. A detonáció kórházakat, közintézményeket tett tönkre, az országot egyébként sújtó munkanélküliséget és a pandémia okozta problémákat tovább súlyosbítva. 

Az ADRA helyi irodájának munkatársai a lakosság élelmiszercsomagok és meleg étel, valamint a kutatómentést végző egységek vízzel és élelemmel történő ellátásával kazdte meg munkáját. A nemzetközi hálózatnak köszönhetően a fedél nélkül maradtak számára menedéket is biztosítottak. Önkénteseink és főállású munkatársaink a romok eltakarításában is részt vettek és előkészítették a helyreállítást célzó programokat, melyek azóta már elindultak. A magyar ADRA 4300 USD összeggel támogatta a helyreállítást, köszönhetően nagylelkű adományozóinknak.

2020. végén a horvátországi Petrinja környékét két egymást követő napon rázta meg földrengés - az utóbb a Richter skála szerinti 6,3-es erősségű. A helyi ADRA iroda munkatársai természetbeni és pénzadományok gyűjtésébe kezdtek, majd a kezdeti koordinációs nehézségek után megkapták a lehetőséget, hogy 9 településen irányítsák a humanitárius segítségnyújtást. A helyieket melegétellel és tartós élelmiszerekkel segítették, továbbá közép és hosszú távú programok kidolgozásában a szervezet nemzetközi hátteréből is kapnak segítséget.

2021. január és február hónap folyamán helyszíni segítségnyújtás keretében 6, illetve 4 fős ADRA S.T.A.R. (Special Tools and Rescue - Különleges Eszközök és Mentés) egység érkezett a helyszínre, hogy a földrengés során megrongálódott épületek tetőszerkezetében keletkezett károk helyreállításában segítsen. A csapatok összesen 9 napot töltöttek a területen és többek között kéményeket állítottak helyre, tetőszerkezetek részleges javítását végezték, valamint részlegesen tetőfedést: a megrongálódott cserepeket cserélték ki.

Támogatás